Nostalji Başka bir ESCOBAR'ın Hikayesi; Ölüme Giden Gol!!

  • Konbuyu başlatan Split
  • Başlangıç tarihi
Split

Split

Administrator
Yönetici
Escobar denildiğinde birçok futbolseverin aklına, bir zamanların uyuşturucu baronu binlerce sivil ve polis cinayetinin azmettiricisi, kendi yarattığı organize suç örgütüyle alakalı hakkında tonlarca dosya ile dava açılan, kimine göre cani, kimine göre halk kahramanı olan ve en son ''Narcos'' dizisiyle tekrar gündeme gelen Pablo Escobar gelir. Fakat kendisiyle adaş başka bir Escobar var ki; onun hayatı bambaşka bir çizgide ilerledi. Trajik ölümüne değin birçok kişinin ismini bilmediği, takım arkadaşları arasında El caballero del Futbol yani ''Futbolun Beyefendisi '' olarak anılan Andreas Escobar hala birçok insanın hatırında acı bir hikayedir.Aslında grup elemelerinde Arjantin'i 6-0 gibi şok bir skorla deviren Kolombiya, bir de Pele tarafından kupanın favorisi olarak gösterilince, Kolombiya Milli takımı bahis kartellerinin kıskacına alınmıştı. Hatta Pablo Escobar 'ın ölümünden sonra herkesin kendini patron ilan ettiği ülkede, birçok uyuşturucu karteli epeyce yüklü parayı Kolombiya üzerine bahse oynamıştı. Fakat herşey istenilen gibi gitmedi. Güney Amerika ekibi henüz ilk maçta, Gheorghe Hagi'nin efsane bir gol attığı mücadelede, Romanya karşısında 3-1 lik net bir skorla sahadan yenik ayrıldı.


Bundan sonra, bazı kartellerin kendi oyuncularını oynatmak için teknik ekibe baskı yaptığı da söylentiler arasında. Gruptaki ikinci maçına, kupaya ev sahipliği yapan ABD karşısına, bu gerginlikler arasında çıkan Kolombiya'da, maçın henüz 10. dakikasında defans oyuncusu Andreas Escobar talihsiz bir vuruşla kaleci Oscar Cordoba'yı kontrpiyede bırakarak kendi kalesine gol attı. Maçı 2-1 kaybeden ekip, favori olduğu kupaya turnuvaya henüz başında veda etmiş oldu. Futbolcular günah keçisi ilan edildi.


İşte bu gergin atmosferde, takımın birçok yıldızı sokağa çıkmaya korkarken, Andreas Escobar milli takımdan arkadaşı Oscar Cordoba ile eğlenmek için gittiği barda çıkan tartışma sonucu vücuduna aldığı 12 kurşunla hayatını oracıkta kaybetti. Her ne kadar bir bar kavgası olarak gösterilmeye çalışılsada, maçın kaybedilmesinden dolayı büyük miktarda kayba uğrayan mafyanın, Andreas'ı katletme kararı aldığı birçokları tarafından kabul edilen bir gerçek. O sene İtalyan ekibi Milan'a transfer olacağına kesin gözüyle bakılan ve cenazesine 120 bin kişinin katıldığı Andreas Escobar'ın bu ölümü birçok futbolseverlerin gönlünde hala hüzün dolu bir anıdır.
 
Son düzenleme:
Üst